ARTE
TERAPIA

Arteterapia, którą proponuję to poznawanie siebie poprzez malowanie mandal.

Umiejętność malowania nie jest konieczna,  arteterapia nie opiera się bowiem na zdolnościach, lecz ekspresji twórczej.

Arteterapia może być ukierunkowana zarówno na edukację, rekreację, jak i profilaktykę i korekcję zaburzeń.

Mandala zgodnie z rozumieniem Junga jest symbolicznym wyrazem wewnętrznego centrum człowieka. Czasami odczytywana jest też jako symboliczny przejaw Istoty Boskiej.

   Słowo mandala pochodzi ze starożytnego języka sanskryckiego i oznacza dosłownie „koło”, ale używana jest jako nazwa także dla różnych kolistych form rysowanych podczas prowadzonych rytuałów religijnych w Indiach.

 Mandale w rozumieniu Junga, to wszelkiego rodzaju wytwory imaginacyjne czy wyobrażenia zawarte w kole. Jung malując mandale i obserwując swoich pacjentów zauważył że rysunki te zmieniają się odzwierciedlając stan umysłu malującej osoby.

Osho mówi:

„Dwa ziarna nie mogą nawiązać ze sobą kontaktu, ponieważ są całkowicie zamknięte. Natomiast dwa kwiaty mogą kontaktować się ze sobą, ponieważ mają otwarte kielichy. Mogą wysyłać ku sobie zapach, mogą tańczyć dla siebie w słońcu i na wietrze, Mogą również ze sobą rozmawiać”

   Jakże wielka mądrość się za tym kryje. Rodzimy się jako ziarenka, często jednak w procesie życia nie dane nam jest rozkwitnąć. Poprzez nasze przekonania, ograniczenia środowiska zatrzymane emocje przez konwenanse nie rozkwitamy pozostaje pytanie jak więc wyglądają nasze związki?

Close Menu