jak wyglądają spotkania z psychoterapeutą

Pierwszym krokiem do spotkania z psychoterapeutą jest  potrzeba zmiany.

Początkowe sesje mają charakter diagnostyczny i kończą się sformułowaniem celu dalszej pracy. Omawiane są oczekiwania osoby potrzebującej wsparcia.

Czas między spotkaniami to czas intensywnych przemyśleń, czas transformacji i obserwacji.

Należy pamiętać, że to nie terapeuta ma moc czynienia zmian. Zadaniem terapeuty jest dawanie impulsów, których celem jest zmiana myślenia nawykowego oraz prowadzenie rozmowy w taki sposób, który ułatwi osobie potrzebującej odnalezienie nowych możliwości rozwiązania problemów, znalezienia spokoju i radości życia.

 

terapia indywidualna

Rozmowa z psychoterapeutą w momentach trudnych czy kryzysowych jest dowodem na potrzebę zmiany w życiu, sposobie myślenia, postrzegania świata.
Często cierpimy dlatego, że postrzegamy świat poprzez pryzmat naszych błędnych przekonań.

na czym polega psychoterapia

Psychoterapia to możliwość przyjrzenia się swoim problemom, postrzeganym subiektywnie, z innej perspektywy. Czasem samo wypowiedzenie swoich trudności w bezpiecznych warunkach, w obecności drugiej osoby jest procesem leczącym. To proces poznawania siebie, możliwość porozmawiania o trudnościach z osoba, która jest obiektywna oraz emocjonalnie niezaangażowana. Pomaga rozpoznać jak nasze zachowania wpływają na nasze otoczenie. Co można zmienić, żeby zwiększyć swój komfort życia. Może być szczególnie użyteczna w przypadku powielania tych samych błędów, czy powtarzających się problemów, których nie udało się do tej pory rozwiązać dostępnymi środkami.

twarze puzzle


W gabinecie psychoterapeuty można bezpiecznie opowiedzieć o swojej złości, smutku, frustracji, trudnościach w relacjach z innymi ludźmi.
Można się wypłakać i poczuć zrozumianym.